11.10.2023

Cestování bez bariér

Co si představuji pod pojmem cestování? Jde cestovat s handicapem?
Cestování přináší v podzimním období krásně zbarvenou přírodu, která se v tuto dobu připravuje na zimní spánek. Dává nám možnost prožití spousty nových zážitků a poznat nová místa. Pro mě cestování představuje možnost odpočinku, který si mohu užívat sama nebo se svými přáteli a nezáleží na vzdálenosti. V dnešní době máme spousty možností, kam a jak vyrazit. Cestování se tak stává dostupným koníčkem. Ovšem jak cestovat, pokud mám nějaký handicap?  

 

Dnes už není problém cestovat, i když máme nějaký handicap, jelikož novodobé dopravní prostředky nabízí možnost bezbariérové přepravy. Existuje čím dál více organizací a dokonce i cestovních agentur jako je Medicco, Vozejkov atd., které se věnují právě výpravám a výletům pro handicapované.

 

Naše nezisková organizace ČMELÁČEK z.s., která provozuje také sociální službu denní stacionář, využívá k cestování menší dodávky, které nám pomohli financovat naši sponzoři, ale také Moravskoslezský kraj, za což jsme velice vděční.  V naší sociální službě se snažíme využívat všechny možné druhy dopravy, dokonce i leteckou, jednou ročně jezdíváme s klienty k moři. Autobusovou a vlakovou dopravu využíváme v rámci víkendových pobytů nebo táborů. Vzhledem k týdennímu programu jezdíme i městkou hromadnou dopravou. Lidé už na nás nekoukají přes prsty, nýbrž nás berou jako součást komunity. Vzhledem k tomu, že jsem sama pečovatelem klientů Čmeláčku, snažím se přicházet s novými nápady a posouvat se stále dál. Během poslední doby jsem objevila úžasné servery, které nám mohou například pomoci naplánovat dovolenou bez bariér či poradit možnost ubytování, které je přátelské pro naše klienty.

 

Pár tipů:

https://vozejkov.cz/?fbclid=IwAR3Kvi5IvFvLjP22q6KF5suoE2N8mleYTOG8c8Rqtof4sbbuCSheBCVtjlA

 

https://www.pestracestovka.cz/

 

https://www.medicco.cz/blog/cestovani-a-handicap?fbclid=IwAR1IHz0NxA6aDo51bg2lI7LtUAONiWQeLZZSzQK1eAH18MvR5VrnaMemv34

 

https://www.vozejkmap.cz/